Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi - 8 wskazówek

Posiadanie w domu sprzętu do mierzenia ciśnienia krwi to świetny sposób na zadbanie o zdrowie oraz na profilaktykę poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego!
Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi - 8 wskazówek
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszych czasach warto wiedzieć, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi w domu. Wiele osób wykonuje tę czynność samodzielnie, dla własnej informacji, a także zapobiegawczo przed atakiem serca i niedokrwieniem.

Lekarze zalecają tę metodę osobom, które borykają się z problemem nadciśnienia. Jednak niektórzy pacjenci mają tendencję do przekształcania tego prostego środka zapobiegawczego w źródło zmartwień i problemów.

To z kolei może doprowadzić do fałszywego alarmu spowodowanego nieprawidłową interpretacją wyników. Dlatego przedstawiamy 8 wskazówek, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi we własnym domu. Zachowaj spokój i zwróć uwagę na poniższe instrukcje.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?

Prawidłowa postawa ciała

Niektóre osoby zwyczajnie kładą się na łóżku, zakładają aparat do pomiaru ciśnienia i zaczynają procedurę, bez uwzględnienia prawidłowej postawy ciała. Prawdę mówiąc, nie jest to odpowiedni sposób na samobadanie.

  • Prawidłową postawą ciała jest pozycja siedząca z wyprostowanymi plecami i nogami twardo opartymi o podłogę.
  • Ważne jest, aby plecy były dobrze oparte o krzesło, fotel lub kanapę.

Ułożenie ramion jest istotne

Niewielka zmiana w wysokości ułożenia ramienia lub ręki może przyczynić się do zmiany wyników, kiedy mierzymy ciśnienie krwi w domu.

Również to, czy wykonasz jakikolwiek wysiłek związany z ruchem ramienia jest kolejnym czynnikiem, który może zafałszować wynik.

pomiar ciśnienia krwi
  • Dlatego też lekarze zalecają ułożenie ręki na stole lub innej płaskiej powierzchni.
  • Ramię powinno pozostać w bezruchu.

Zmierz ciśnienie krwi w bezruchu

Niektóre osoby tak bardzo zbanalizowały tę praktykę w swoim środowisku domowym, że mają tendencję do mówienia i poruszania rękami podczas pomiaru ciśnienia krwi.

  • Oczywiste jest, że każda intensywna ekspresja lub negatywne myśli mogą wpłynąć na nasze ciśnienie krwi w przeciągu chwili.
  • Z tego powodu, jeśli chcesz otrzymać rzeczywisty wynik, nie powinnaś wykonywać zbyt gwałtownych ruchów podczas samobadania.

Zwracaj uwagę na to, co spożywasz na pół godziny przed pomiarem ciśnienia

Produkty takie jak alkohol czy napoje gazowane sprzyjają wzrostowi ciśnienia krwi, niemalże automatycznie. To samo tyczy się palenia papierosów.

Tak więc logicznym jest unikanie tego typu produktów przed i w trakcie pomiaru ciśnienia.

szklanka whisky
  • Jeśli pijesz napój gazowany, powinnaś odczekać godzinę zanim dokonasz pomiaru ciśnienia.
  • W przeciwnym razie twoje wyniki mogą okazać się nieprawidłowe. To z kolei przyczyni się do niepotrzebnych zmartwień.

Odstępy między pomiarami

Osoby starsze przyzwyczajają się do pomiaru ciśnienia w domu do takiego stopnia, że są w stanie wykonać tę czynność nawet kilka razy dziennie. W rzeczywistości zdaniem większości specjalistów od chorób serca. nie powinno się mierzyć ciśnienia zbyt często.

  • Ważne jest, aby dokonywać pomiaru dwa razy dziennie. Pierwszy raz z samego rana na czczo, a drugi raz na godzinę przed obiadem, powinno się dokonywać badania dwukrotnie z jednominutowym odstępem.
  • Zaleca się, aby czynność tę wykonywać w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze, w którym czujemy się komfortowo.

Odpowiedni sprzęt

Niektóre aparaty do pomiaru ciśnienia (fachowo zwane sfigmomanometrami) mogą pokazywać błędny pomiar, więc wiele osób nie jest w stanie odczytać dokładnych danych dotyczących ciśnienia krwi. Najlepiej byłoby zdobyć sprzęt zalecany przez twojego lekarza rodzinnego.

tradycyjny ćisnieniomierz

 

Zapomnij o urządzeniach na nadgarstek

Nowa technologia przeznaczona dla ludzi z wysokim ciśnieniem jest wygodna, praktyczna i estetycznie zadowalająca. Mowa tu o innowacyjnych urządzeniach na ramiona.

Problemem jednak jest to, że mogą one pokazywać zmiany wynikające z ruchów ręki podczas pomiaru.

Podczas pomiaru ciśnienia krwi w domu staraj się zachować spokój

Kolejnym z błędów popełnianym przez pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi jest wykonywanie pomiaru tuż po kłótni lub po pokonaniu jakiejś życiowej przeszkody. W tym przypadku otrzymają oni nieprawidłowy wynik z powodu podwyższonych wartości, a to przyczyni się do niepotrzebnych zmartwień.

Zamiast tego, należy się zrelaksować i uspokoić, głęboko oddychać i odczekać chwilę przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia. W rzeczywistości, nawet lekarze stosują ten sposób, aby uspokoić swoich pacjentów przed rozpoczęciem pomiaru. Ma to na celu uniknięcie tzw. “nacisku białego fartucha”.

starsza kobieta pomiar ciśnienia krwi

Podsumowując zamartwianie się – nie tylko może wpływać na odczyty przeprowadzone w domu, ale może również powodować problemy zdrowotne, które mogą wymknąć się spod kontroli.

W końcu, najlepszym sposobem na uniknięcie chorób związanych z nadciśnieniem jest zachowanie umiaru i kontrola emocji, a także odpowiednia dieta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sociedad Española de Hipertensión (SHE). Liga Española para la Lucha contra la Hipertensión Arterial. Aparatos de medida PA. [Online] Available at: www.seh-lelha.org/aparatos-medida-pa/


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.