Zaburzenia lękowe - 5 skutecznych ćwiczeń

Cierpisz na zaburzenia lękowe? Wypróbuj ćwiczenia, które mogą ci pomóc złagodzić objawy tego schorzenia.
Zaburzenia lękowe - 5 skutecznych ćwiczeń

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zaburzenia lękowe to stan emocjonalny, w którym odczuwamy strach, obawy i psychiczne zmęczenie, nad którymi jest bardzo trudno zapanować. Osoby borykające się z tym problemem mają poczucie beznadziei w sytuacjach, które zdają się być poza ich kontrolą, włącznie z momentami, kiedy odczuwają złość lub lęk.

Nie jest łatwo radzić sobie z napadami lękowymi. Z zewnątrz mogą one wydawać się irracjonalne i niegroźne, ale prawda jest całkiem inna. Tymczasowe zaburzenia lękowe mogą dotknąć każdego i często ustępują po krótkim czasie. Jeśli ich objawy nie ustępują jednak przez ponad sześć miesięcy, musisz zasięgnąć rady specjalisty.

Jeśli zauważysz u siebie objawy zaburzeń lękowych, wypróbuj poniższe sposoby na złagodzenie ich objawów. Te proste techniki skutecznie pomogą ci poradzić sobie w trudnych momentach.

Zaburzenia lękowe – objawy

Zaburzenia lękowe objawy

Zaburzenia lękowe jest dość łatwo zauważyć i zdiagnozować. Poniżej znajdziesz listę objawów najczęściej występujących u osób cierpiących na tego typu zaburzenia:

  • Ból w klatce piersiowej i palpitacje serca
  • Zawroty głowy
  • Mdłości i problemy żołądkowe
  • Nadmierne pocenie się, napady gorąca lub drgawki
  • Uczucie duszenia się i roztrzęsienie
  • Mrowienie w całym ciele lub brak czucia
  • Poczucie utraty kontroli lub zmysłów
  • Strach (dotyczący wszystkiego, w tym wyolbrzymionych zagrożeń)

Zaburzenia lękowe to stan emocjonalny, nad którym nie jest łatwo zapanować. Jeśli jednak zastosujesz się do poniższych porad, będzie ci dużo łatwiej poradzić sobie z atakami.

1. Ćwiczenia oddechowe

Wygospodaruj nieco czasu tylko dla siebie i odetnij się na chwilę od wszelkich obowiązków i zajęć.

Ma to być czas, kiedy nikt ani nic ci nie przeszkadza. Obiecaj sobie również, że nie będziesz się spieszyć z wykonaniem tych ćwiczeń. Daj sobie czas na relaks.

  • Usiądź albo połóż się w jak najwygodniejszej pozycji.
  • Zamknij oczy i skup całą swoją uwagę na własnym oddechu.
  • Skup się na tym, jak powoli wdychasz i wydychasz powietrze.
  • Spowalniaj stopniowo oddech i oddychaj coraz głębiej, aby poczuć jak powietrze dociera do dna twoich płuc.
  • Wstrzymaj oddech na sekundę, a następnie wypuść powietrze powoli.

Powtarzaj to ćwiczenie przez kilka do kilkunastu minut. Pomoże ci ono zapanować nad twoim ciałem i emocjami. Wykonuj je regularnie i wypróbuj je przy najbliższym ataku lękowym.

2. Spacer

Spacery to najprostszy sposób na radzenie sobie z zaburzeniami lękowymi. Nie musisz iść na siłownię, kupować stroju i butów do biegania ani zatrudniać osobistego trenera.

spacer

Jeśli zafundujesz sobie spacer z samego rana, jego korzystne działanie utrzyma się przez cały dzień. A kiedy dopadną cię zaburzenia lękowe, po prostu załóż buty i idź przed siebie.

3. Jogging

Kolejnym ćwiczeniem zalecanym osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe jest jogging. Nie tylko pomaga poprawić kondycję i zachować linię, ale również stymuluje produkcję serotoniny.

Serotonina jest jedną z substancji odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie i równowagę psychiczną. Bieganie pomaga również w przypadku bezsenności i płytkiego snu.

4. Taniec

Kiedy tańczysz, twoje ciało produkuje endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Gdy ich poziom w organizmie jest odpowiedni, spada twoja podatność na zaburzenia lękowe.

Dodatkowo, taniec stymuluje pracę serca, usprawnia krążenie i pomaga przyspieszyć procesy przemiany materii. Włącz ulubioną muzykę i po prostu tańcz. Przekonasz się, że już po kilku minutach poczujesz przypływ pozytywnych uczuć i nie będziesz chciał przestać.

Taniec a stan emocjonalny

Nie musisz wybierać się do klubu ani tańczyć z kimś jeśli nie masz na to ochoty. Tańcz tam, gdzie czujesz się komfortowo i niech nie ograniczają cię żadne negatywne myśli.

5. Naucz się zapominać o zmartwieniach

Choć nie jest to ćwiczenie fizyczne, chcemy powiedzieć o tym, jak ważna jest umiejętność radzenia sobie z negatywnymi myślami w twoim życiu. Jeśli spojrzysz obiektywnie na swoje problemy, prawdopodobnie sobie uświadomisz, że często je wyolbrzymiasz. Wiele z nich nie zasługuje na ilość uwagi, jaką im poświęcasz.

Pamiętaj, że martwienie się o nieistniejące problemy jest bezcelowe. Wymyślanie czarnych scenariuszy nie ma najmniejszego sensu bo nie wiesz co tak naprawdę przyniesie przyszłość. Jeśli nie jesteś w stanie przestać myśleć o bieżących problemach, spróbuj znaleźć coś, co odwróci twoją uwagę. Porozmawiaj z kimś albo znajdź sobie jakieś wciągające zajęcie.

Zaburzenia lękowe – jak radzić sobie z atakiem

Wiele osób nie wie jak zareagować kiedy mają atak zaburzeń lękowych. Dlatego chcemy ci poradzić co zrobić kiedy znajdziesz się w podobnej sytuacji.

  • Zdefiniuj przyczynę ataku. Co dokładnie wprowadziło cię taki stan w danym momencie?
  • Wykorzystaj jedną z powyższych technik na radzenie sobie z atakiem. Wykonuj ćwiczenia oddechowe albo idź na spacer.

Choć na początku możesz mieć wrażenie, że nie masz kontroli nad swoimi emocjami, stosując powyższe techniki przekonasz się, że twoje samopoczucie leży w twoich rękach.

Wykonuj powyższe ćwiczenia regularnie, a zaburzenia lękowe staną się tylko niemiłym wspomnieniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.