Utrata słuchu - kiedy należy skonsultować się z otolaryngologiem

Utrata słuchu może mieć poważne konsekwencje dla komunikacji i ogólnego samopoczucia. Dowiedz się, jak wczesna diagnoza może zapobiec dalszym powikłaniom.
Utrata słuchu - kiedy należy skonsultować się z otolaryngologiem

Napisany przez Andrea Flores

Ostatnia aktualizacja: 21 marca, 2024

Dobry słuch jest jednym z podstawowych aspektów wpływających na jakość naszego życia. Wczesna konsultacja z otolaryngologiem może pomóc w zdiagnozowaniu i leczeniu szerokiego zakresu problemów z uszami, nosem lub gardłem. Czytaj dalej, aby nauczyć się rozpoznawać znaki ostrzegawcze wskazujące, że może wystąpić u Ciebie utrata słuchu. Sytuacja ta wymaga wizyty u specjalisty.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje się, że ponad 5% światowej populacji wymaga specjalistycznej opieki medycznej w celu leczenia problemów ze słuchem. Ponadto do 2050 r. 1 na 10 osób będzie cierpieć na ubytek słuchu powodujący niepełnosprawność. Stany te mogą być łagodne, umiarkowane, ciężkie lub głębokie i dotyczyć jednego lub obojga uszu.

Utrata słuchu – kiedy zgłosić się do otolaryngologa

Problemy ze słuchem mogą pojawiać się stopniowo lub nagle, a utrata słuchu bez wątpienia zakłóci Twoje interakcje z otaczającym Cię światem. W takich chwilach pocieszająca jest świadomość, że w pobliżu znajdują się eksperci od słuchu, którzy są gotowi służyć swoją wiedzą i doświadczeniem, aby rozwiązać wszelkie mogące się pojawić problemy.

Oto kilka objawów, które wskazują, że należy zgłosić się do otolaryngologa.

1. Trudności w słuchaniu rozmów

Utrata słuchu. Aparaty słuchowe
Ekspert może przepisać aparat słuchowy idealny dla Twojego stopnia ubytku słuchu.

Kłopoty ze słuchem są zwykle jedną z najbardziej oczywistych oznak, że coś jest nie tak i nadszedł czas, aby zwrócić się o specjalistyczną opiekę. Jeśli zauważyłeś, że nie słyszysz rozmów lub musisz zwiększyć głośność telewizora lub radia, może to oznaczać problem ze słuchem.

Otolaryngolog może przeprowadzić szeroko zakrojone badania w celu ustalenia przyczyny i stopnia utraty słuchu. Od wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego po zapoznanie się z bardziej zaawansowanymi możliwościami leczenia (takimi jak implanty ślimakowe) ekspert może zastosować rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Niedosłuch ma istotny wpływ na jakość życia, ograniczając zdolność komunikowania się z innymi i uczestniczenia w życiu społecznym. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Badanie opublikowane w czasopiśmie Otolaryngology-Head and Neck Surgery sugeruje, że problemy ze słuchem u osób starszych mogą powodować samotność i izolację społeczną.

2. Uczucie zatkanych lub obolałych uszu

Chociaż w większości przypadków objawy te są spowodowane przejściowymi problemami, takimi jak niedrożność wynikająca z nadmiaru woskowiny lub zmiany ciśnienia atmosferycznego, mogą być również oznaką ukrytego ubytku słuchu wymagającego pomocy lekarskiej. Oznacza to, że rozpoczęła się stopniowa utrata słuchu.

Leczenie zależy od przyczyny dyskomfortu, ale zazwyczaj obejmuje profesjonalne oczyszczenie przewodu słuchowego z woskowiny. Specjalista może również zdecydować się na podawanie antybiotyków lub innych leków w celu leczenia infekcji. Może też zastosować techniki mające na celu zmniejszenie ciśnienia.

Należy pamiętać, że ignorowanie uczucia bólu ucha może prowadzić do długotrwałych powikłań, takich jak nieodwracalne uszkodzenie słuchu lub nawracające infekcje. Zwrócenie się o wczesną pomoc lekarską może zapobiec poważnym problemom, dlatego dbaj o swoje zdrowie.

3. Dzwonienie lub brzęczenie w uszach

Badanie kontrolne słuchu
Życie z ciągłym dzwonieniem w uchu nie jest normalne i należy natychmiast zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Szumy uszne to sygnał słuchowy, który objawia się dzwonieniem, brzęczeniem lub innymi dźwiękami występującymi w uszach bez zewnętrznego źródła. Zjawisko to może być czymś więcej niż zwykłą irytacją i w wielu przypadkach jest powiązane z innymi problemami ze słuchem.

Badania opublikowane w Otolaryngologic Clinics of North America donoszą, że na szumy uszne cierpi 10-20% światowej populacji, a ich częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. To irytujące dzwonienie może prowadzić do uczucia frustracji, bezsenności, zaburzeń funkcji poznawczych, lęku i depresji. Zwrócenie się o pomoc lekarską może pomóc w postawieniu diagnozy na czas, zanim nastąpi utrata słuchu.

Może Cię również zainteresować: Dbanie o uszy – 9 rzeczy, których należy unikać

4. Problemy ze słyszeniem w cichym otoczeniu

Doświadczenie problemów ze słuchem w sytuacjach, w których nie ma źródeł hałasu może być wczesnym objawem utraty słuchu. To objaw, którego nie należy przeoczyć. Osoby z jakąś formą głuchoty muszą prosić innych o powtórzenie, poniewać czują się wykluczone, gdy nie słyszą wyraźnie.

Problemy te mogą być związane z przewodzeniowym, odbiorczym lub czuciowym ubytkiem słuchu. W tym drugim przypadku mogą być uszkodzone małe receptory w uchu wewnętrznym. Z kolei przewodzeniowy ubytek słuchu wynika z niedrożności ucha środkowego. Zmysłowo-nerwowy ubytek słuchu jest połączeniem obu tych sytuacji.

Wizyta u otolaryngologa może zdecydowanie poprawić jakość Twojego życia.

Otolaryngologia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. W związku z tym rozpoznanie i zajęcie się wczesnymi wskaźnikami potencjalnych problemów wymagających specjalistycznej uwagi będzie miało znaczący wpływ na zapobieganie i leczenie poważniejszych schorzeń w przyszłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.