Sprężyste mięśnie dzięki tym kilku nawykom!

Aby nasze mięśnie były elastyczne, powinniśmy codziennie je rozciągać. Z czasem staną się one coraz bardziej sprężyste, a nasze ruchy płynniejsze i pełne gracji. Im elastyczniejsze mięśnie, tym łatwiej jest nam wykonywać rozmaite ćwiczenia.
Sprężyste mięśnie dzięki tym kilku nawykom!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy wiesz, że stan twoich mięśni ma wielki wpływ na codzienne życie. Sprężyste mięśnie są nie tylko silniejsze, ale przede wszystkim elastyczniejsze. Dzięki nim łatwiej jest ci się poruszać i unikać kontuzji.

Czy zdarzyło ci się narzekać, że nie jesteś w stanie sam zawiązać sobie butów, nie sięgasz do najwyższej półki, boli cię kark przy odwracaniu głowy, gdy ktoś cię woła…? To tylko niektóre objawy tego, że twoje mięśnie są skostniałe i należy przywrócić im elastyczność.

Aby mieć sprężyste mięśnie, konieczna jest zmiana stylu życia. Jak najszybciej powinieneś porzucić długie siedzenie przed komputerem i wylegiwanie się na kanapie i zacząć się ruszać!

Poznaj dziś z nami najlepsze nawyki, dzięki którym wzmocnisz elastyczność mięśni i jednocześnie w znacznym stopniu poprawisz jakość swojego codziennego życia.

Sprężyste mięśnie – dlaczego warto o nie dbać?

Bez wątpienia niechlubnym osiągnięciem cywilizacji jest to, że praktycznie się nie ruszamy. A ty, ile razy w tygodniu uprawiasz sport? Ile weekendów spędzasz aktywnie na łonie natury? Ile razy zamiast zrobić sobie spacer, wsiadasz w samochód, nawet jeśli masz do pokonania zaledwie kilkaset metrów? No właśnie…

Specjaliści i lekarze ostrzegają przed konsekwencjami braku ruchu oraz kładą nacisk na potrzebę wzmacniania i rozciągania mięśni. Dlaczego? Poniżej znajdziesz najważniejsze ku temu powody:

  • Elastyczne mięśnie pomagają utrzymać dobrą ogólną kondycje organizmu.
  • Regularne rozciąganie ciała chroni mięśnie, ścięgna i stawy przed możliwymi urazami.
  • Sprężyste mięśnie mają większy zasięg ruchu oraz pozytywnie wpływają na postawę naszego ciała, a także odpowiadają za sposób poruszania się naszego organizmu.
  • Dzięki sprężystym mięśniom nasz organizm jest silny i wytrzymały.
  • Im elastyczniejsze mięśnie, tym więcej czynności wymagających siły jesteśmy w stanie wykonywać. Nasz organizm nie tylko zyskuje na sile, ale także na szybkości.
  • Ćwiczenia rozciągające podnoszą wydajność mięśni oraz zwiększają zasięg i swobodę ruchów.
  • Dzięki regularnemu rozciąganiu ciała skutecznie zdołamy uniknąć bólu oraz będziemy w stanie wykonywać wiele czynności, które dotychczas sprawiały nam ból lub dyskomfort.

Co się dzieje, kiedy naszym mięśniom brakuje elastyczności?

  • Wzrasta ryzyko kontuzji, przeciążenia oraz bólu zarówno mięśni, jak i ścięgien i stawów.
  • Nasze ruchy stają się niezdarne: częściej potykamy się, pojawia się ból, codzienne czynności sprawiają nam wiele trudności.
  • Nasz organizm nie jest w stanie szybko i zwinnie reagować na sytuacje dnia codziennego.
  • Zużywamy znacznie mniej energii, ponieważ ruchy są słabe i ograniczone.
  • Stajemy się podatni na kontuzje, złamania oraz bóle mięśni.

Wskazówki, jak osiągnąć sprężyste mięśnie

Osoby, które regularnie uprawiają sport, koniecznie powinny wprowadzić ćwiczenia rozciągające jako stały element każdego treningu. Należy rozciągać mięśnie zarówno przed, jak i po wybranej aktywności fizycznej.

Kobieta ćwicząca jogę

Zdaniem instruktorów fitnessu i trenerów przy umiarkowanym treningu wystarczy sześć minut ćwiczeń rozciągających przed aktywnością, a po jej zakończeniu – dziewięć.

Pamiętajmy, by nie rozciągać mięśni nadmiernie, na siłę. W miarę upływu czasu będą one nabierały elastyczności i ćwiczenia, które teraz wydają ci się niemożliwe do wykonania, już wkrótce okażą się łatwizną.

Utrzymaj każdą pozycję rozciągającą mięśnie przez 10 sekund, po czym rozluźnij mięśnie i ostrożnie powtórz ćwiczenie jeszcze kilka razy.

Z kolei osoby starsze lub te, które na co dzień stronią od aktywności fizycznej, powinny stosować się do poniższych zaleceń, które z pewnością już po krótkim czasie doskonale wpłyną na ogólną formę ich organizmu.

Sposób na sprężyste mięśnie: Rozciągaj się o poranku

Pierwszą rzeczą, jaką zrobisz każdego ranka, powinny być proste ćwiczenia rozciągające. Wykonuj je natychmiast po wstaniu z łóżka: rozciągając mięsnie ramion, nóg i grzbietu, szybko i skutecznie obudzisz swój organizm, dzięki czemu będzie on od samego rana pracował na najwyższych obrotach.

Poranna dawka ruchu, nawet najmniejsza, stanowi również doskonały zastrzyk energii, której będziemy potrzebować przez cały, długi dzień. Pamiętaj, by ruchy były delikatne i skoordynowane, ponieważ nasze ciało jest jeszcze ospałe i bardzo łatwo o kontuzję lub nadciągnięcie mięśni.

Skup się na części ciała, której chcesz dodać elastyczności

Jeśli chcesz popracować nad wzmocnieniem i uelastycznieniem mięśni ramion, nóg czy brzucha, skoncentruj całą swą uwagę na ćwiczeniach właśnie tych partiach ciała.

Ogólne ćwiczenia oczywiście pomagają uelastycznić mięsnie, jednak jeśli któraś z części twojego ciała wymaga znacznie więcej pracy, taki ogólny trening zwykle nie daje pożądanych rezultatów.

Pojawiają się one wówczas, gdy włożymy w dany obszar ciała więcej pracy niż w pozostałe. Z kolei, jeśli często bolą cię plecy, skup większość swej uwagi właśnie na ćwiczeniach kręgosłupa i dolnej partii pleców. Ćwiczenia rozciągające potrafią czynić cuda i eliminować nawet najbardziej uporczywe bóle w tej okolicy.

Rozciągaj się kilka razy dziennie

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz stylu życia, należy wykonywać ćwiczenia rozciągające przynajmniej raz dziennie, nie wliczając rozciągania o poranku. Z kolei osoby, które spędzają cały dzień na siedząco przed komputerem, powinny to robić znacznie częściej.

Staraj się wstawać od biurka mniej więcej co godzinę, przejdź się, rozciągnij ramiona, nogi, plecy… Tylko dzięki takiej praktyce zapobiegniemy bólom mięśni oraz utrzymamy je w dobrej kondycji.

Jak wzmocnić elastyczność mięśni?

Utrzymuj prawidłowe nawilżenie mięśni i stawów

W kwestii prawidłowego nawilżenia mięśni i stawów kluczową rolę odgrywa rozgrzewka. Nie zaczynaj bez niej żadnej aktywności fizycznej ani żadnego treningu. Nawet jeśli idziesz na spacer z psem, powinieneś poświęcić kilka minut na rozgrzewkę.

Kobieta napina mięśnie ramion

Pamiętajmy, że ćwiczenia rozciągające nie liczą się jako aktywność fizyczna sama w sobie. Są one tylko wstępem do treningu i bez nich narażamy nasze ciało na kontuzje i urazy.

Niech ćwiczenia rozciągające staną się twoim codziennym nawykiem

Jak już wyżej wspomnieliśmy, bez ćwiczeń rozciągających nie będziemy w stanie wzmocnić elastyczności naszych mięśni. Wachlarz ćwiczeń do wyboru jest ogromny i jeśli nie chcesz popaść w rutynę, możesz je zmieniać z dużą częstotliwością.

Stosuj zdrową i zbalansowaną dietę, by mieć sprężyste mięsnie

Wzbogać swoją codzienną dietę o wartościowe produkty, takie jak świeże owoce i warzywa, pełne ziarna zbóż, wapń i białka.

Kolejnym czynnikiem, który jest niewzyke istotny, jest wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Pamiętajmy, że należy codziennie nawilżać organizm! Bez tego nasze mięśnie będą słabe i obwisłe.

Produkty składające się na zdrową dietę

Należy również wykluczyć z codziennej diety wszelkiego rodzaju przetwożoną żywnośc oraz produkty typu fast food. Zawierają one mnóstwo soli oraz sprzyjają zatrzymywaniu płynów w tkankach organizmu.

Poproś o pomoc specjalistę

Jeśli zapisałeś się na siłownię, poproś swojego trenera o to, by wskazał ci najlepsze dla ciebie ćwiczenia rozciągające. Dzięki nim szybko i skutecznie przygotujesz swoje ciało do treningu.

Jeśli regularnie dźwigasz ciężary, pamiętaj, że tego typu ćwiczenia siłowe skracają mięśnie. Stąd też ich rozciąganie przed treningiem oraz po jego zakończeniu jest tak istotne.

Ćwiczenia rozciągające każdą część ciała

Sprężyste mięśnie ramion – codzienne rozciąganie

Skoncentruj się na rozciąganiu mięśni klatki piersiowej:

  • Oprzyj prawe ramię na wskroś na klatce piersiowej w ten sposób, by było ono skierowane w kierunku lewego ramienia; kolei ręką chwyć prawy łokieć i wykonaj krótki nacisk.
  • Powtórz ćwiczenie drugą ręką.
Silne ramiona i sprężyste mięsnie
  • Wyciągnij ramię nad głowę i zegnij go w łokciu i pozostaw w okolicy karku. Łokieć powinien stykać się z uchem, a dłoń opierać się na łopatce.
  • Drugą ręką wykonaj delikatny nacisk na zgięty łokieć.
  • Powtórz ćwiczenie drugą ręką.

Rociągamy mięśnie nóg

Opcja 1

  • Usiądź na podłodze, wyprostuj nogi, złącz je a następnie zegnij jedną z nich w kolanie w ten sposób, by podeszwa stopy dotykała wewnętrznej strony drugiego kolana.
  • Zrób skłon do przodu, starając się dotknąć palcami stopę wyprostowanej nogi.
  • Zmień nogę i powtórz ćwiczenie.

Opcja 2

  • Zastosuj tę samą pozycję wyjściową i zrób skłon do przodu.
  • Następnie zrób rozkrok i skieruj tors do jednej stopy, a potem do drugiej.

Rozciągamy plecy, aby mieć sprężyste mięśnie

Opcja 1

  • Połóż się na brzuchu na macie. Oprzyj obie dłonie o podłogę i odchyl głowę do tyłu, całkowicie wyprostowując ramiona. Plecy powinny wygiąć się w łuk.
  • Utrzymaj pozycję przez kilka sekund i powróć do pozycji wyjściowej.

Opcja 2

  • Przyjmij pozycję stojącą, unieś jedno ramię ponad głowę i przechyl tors w przeciwnym kierunku, rozciągając talię oraz okolice żeber.
  • Następnie powtórz ćwiczenie drugą ręką i przechylając się w drugą stronę.

Opcja 3

  • Z tej samej pozycji wyjściowej zrób skon do przodu, starając się dotknąć palcami u rąk palców u stóp.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ascensió Ibañez RiestraJavier Torrebadella Flix. Mil 4 ejercicios de flexibilidad. Editorial Paidotribo, 2002.
  • Valter Longo. La dieta de la longevidad: Comer bien para vivir sano hasta los 110 años. Penguin Random House Grupo Editorial España, 2017.
  • William E. Prentice. Técnicas de rehabilitación en medicina deportiva. Editorial Paidotribo, 2001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.