Roztocza - jak możemy się ich pozbyć?

Roztocza można zwalczyć; i to w dość łatwy sposób. Trzeba tylko robić to regularnie. Roztocza są odpowiedzialne za niemal 50% symptomów alergii.
Roztocza - jak możemy się ich pozbyć?
Cesar Paul González

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog Cesar Paul González.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Alergia na kurz jest powodowana przez maleńkie mikroorganizmy. Roztocza kurzu domowego powodują katar, zatkany nos, kaszel, swędzenie, itp. W niektórych przypadkach mogą wywołać atak astmy.

Roztocza należą do rodziny pajęczaków, czyli są spokrewnione z pająkami i skorpionami. Znajdują się w każdym zaułku naszego domu. Najprawdopodobniej nawet teraz jesteś nimi otoczona.

Jesteśmy stale narażeni na ten ogromny świat mikroorganizmów. Roztocza są jedynie jego maleńką cząstką. Nie są szczególnie niebezpieczne. Większość z nich jest niewidoczna gołym okiem i bezbronna. Te, które nas nieustannie atakują i okupują nasze mieszkania, to tzw. roztocza kurzu domowego.

Żeby móc je zwalczyć, najpierw dowiedzmy się o nich czegoś więcej.

Gdzie dokładnie znajdują się roztocza?

Są niezauważalne gołym okiem. Mierzą mniej więcej 0,3 milimetra. Żywią się przede wszystkim martwymi komórkami, które nieustannie odrywają się od naszej skóry. Maleńkie cząsteczki odchodów tych stworzeń są odpowiedzialne za alergię na kurz.

Roztocza mogą produkować dziennie około 20 takich cząsteczek. Przez całe swoje życie (10 tygodni) około 2000. Na samym materacu, na którym śpimy, może być od 100 tysięcy do 100 milionów roztoczy.

Roztocza unikają światła dziennego, dlatego też ukrywają się między włóknami tkanin i materiałów – poszewki na poduszki, materace, dywany i maskotki. Łatwiej rozmnażają się w miejscach o temperaturze pokojowej i wysokiej wilgotności.

Alergia na kurz i jej konsekwencje dla zdrowia

Szacuje się, że roztocza są odpowiedzialne za 50% symptomów alergii. Wdychanie ich powoduje choroby układu oddechowego (katar, swędzenie, nieżyty nosa i gardła, a nawet utratę węchu).

Znane są też z faktu, że pomogą wywoływać astmę. Mogą też wpływać na alergiczne zapalenie spojówek i podrażnienia skóry.

Domowe sposoby na roztocza

Aby uniknąć nieprzyjemnej alergii na kurz, musisz postarać się wyeliminować roztocza z Twojego otoczenia. Zachowanie czystości jest kluczem. Żeby było to jeszcze bardziej efektywne, istnieje kilka prostych, domowych sposobów. Nie ma potrzeby zatrudniania żadnych specjalistów.

Odkurzanie

Spray przeciwroztoczowy

Bardzo skuteczną metodą jest przygotowanie preparatu własnej roboty, zdolnego wyeliminować roztocza z tkanin i zakątków sypialni. Możesz też kupić go w sklepach. Do jego przygotowania potrzebne są:

  • Pusty spray
  • Pół szklanki alkoholu
  • Pół szklanki wody destylowanej
  • 30 kropli olejków esencjonalnych (cytryna, eukaliptus, lawenda, Cypr, cynamon itp.)

Mieszamy wszystkie składniki w pojemniku ze sprayem i gotowe! Potem musisz spryskać łóżko, poduszki, pościel, kapy, zasłony i wszystkie inne miejsca tak lubiane przez roztocza.

Staraj się nie używać preparatu w obecności dzieci poniżej 3. roku życia i kobiet w ciąży. Pamiętaj, że płyn musi wyparować.

Po pierwszym użyciu preparatu, roztocza zmniejszą swoją populację na dwa miesiące. Żeby przedłużyć efekt działania, staraj się powtarzać proces regularnie, co 2 – 3 miesiące.

Olejki esencjonalne

Innym sposobem jest codzienne używanie olejków eterycznych, takich jak eukaliptusowy, z lawendy, miętowy, pieprzowy lub sosnowy. Będziesz miała pewność, że oddychasz świeżym powietrzem. Poza tym, pozostawiają bardzo przyjemny zapach.

Mieszanka z anyżu, goździka, tymianku i lawendy jest równie skuteczna. Wykorzystaj ją do spryskania każdego zakątka Twojej sypialni. Pozostawia po sobie czystą i świeżą atmosferę.

Z drugiej strony, olejki esencjonalne są bardzo skoncentrowane i mogą powodować podrażnienia. Używaj ich ostrożnie.

Sypialnia i roztocza

Przede wszystkim profilaktyka

Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej czystości. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że roztocza nie będą się rozwijać. Poniżej kilka praktycznych rad:

  • Wilgotność nie powinna przekraczać 50%. Regularne używanie osuszacza powietrza znacznie redukuje ryzyko alergii na kurz. Możesz też kupić wilgotnościomierz, dzięki któremu łatwiej Ci będzie kontrolować wilgotność w mieszkaniu.
  • Trzeba nieustannie wietrzyć mieszkanie. Otwarte okna uniemożliwiają rozprzestrzenianie się mikroorganizmów. Wystarczy 15 minut dziennie.
  • Dostęp światła dziennego. Odpowiednio naświetlona sypialnia uniemożliwia rozwój roztoczy.
  • Pranie pościeli i zasłon w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wszystkie roztocza zostały wyeliminowane.
  • Odpowiednie czyszczenie materaca – to właśnie on ma największe stężenie mikroorganizmów. Pamiętaj, żeby go regularnie odkurzać i w ten sposób eliminować kurz z jego powierzchni.
  • Latem wykorzystaj słońce – roztocza nie mogą przeżyć w wysokich temperaturach. Ani w bardzo niskich.
  • Zrezygnuj z dywanów – zasłony i dywany są idealnym środowiskiem dla roztoczy. Zwłaszcza jeżeli są umiejscowione na cemencie. Wtedy dużo łatwiej utrzymują wilgoć. Staraj się zastępować dywany kafelkami lub parkietem. Zadbaj też o regularne czyszczenie zasłon!

Roztocza można zwalczyć; i to w dość łatwy sposób. Trzeba tylko robić to regularnie. Najważniejsze jest odpowiednie sprzątanie konkretnych zakątków naszego mieszkania, takich jak materac, pościel i dywany. To właśnie tam najchętniej koncentrują się te mikroorganizmy.

Przede wszystkim, nie zapominaj o wiosennych i jesiennych porządkach. To właśnie w tych porach roku roztocza rozmnażają się najbardziej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aggarwal P, Senthilkumaran S. Dust Mite Allergy. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan.
  • Álvarez Castelló Mirta, García Gómez Iris M., Castro Almarales Raúl, Ronquillo Díaz Mercedes. Rinitis alérgica y rinosinusitis: Una revisión necesaria. Rev Cubana Med Gen Integr. 2004; 20(1), 0-0.
  • CARRASCO, E., GUZMÁN, C., RODRÍGUEZ, C., SEPÚLVEDA, R., VICHERAT, L., & VILLANUEVA CH, F. A. N. O. R. Guías para el diagnóstico y manejo del asma: Recomendaciones de la Sociedad Chilena de Enfermedades Respiratorias. Revisión 2004. Revista chilena de enfermedades respiratorias. 2004; 20(3): 144-146.
  • Gallardo, J. M., Gómez, J. C., Gil, F. C., García, R. A., Armengol, M. S., & Biedma, M. M. Utilidad de los dispositivos deshumidificadores en la reducción de la concentración de ácaros. Archivos de Bronconeumología. 1994; 30(6): 287-290.
  • Li L, Qian J, Zhou Y, Cui Y. Domestic mite-induced allergy: Causes, diagnosis, and future prospects. Int J Immunopathol Pharmacol. 2018 Jan-Dec;32:2058738418804095.
  • Neira, M., Heinsohn, P., Báez, A., & Fuentealba, J. Efecto de aceites esenciales de lavanda y laurel sobre el ácaro Varroa destructor Anderson & Truemann (Acari: Varroidae). Agricultura técnica. 2004; 64(3): 238-244.
  • Raulf M, Bergmann KC, Kull S, Sander I, Hilger C, Brüning T, Jappe U, Müsken H, Sperl A, Vrtala S, Zahradnik E, Klimek L. Mites and other indoor allergens – from exposure to sensitization and treatment. Allergo J Int. 2015;24(3):68-80.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.