Posiłki i wielkość porcji, czyli najczęstsze błędy na talerzu

Wielkość porcji odgrywa kluczową rolę w trosce o piękną i smukłą sylwetkę. Specjaliści zalecają ważenie produktów przed przygotowaniem posiłków oraz serwowanie na talerz tylko takiej ilości jedzenia, która pozwoli nam zaspokoić głód, lecz nie obciąży nadmiernie układu pokarmowego ani nie odłoży się w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej.
Posiłki i wielkość porcji, czyli najczęstsze błędy na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2017

Wydaje ci się, że twoja codzienna dieta jest zdrowa i doskonale zbilansowana? Często sięgasz po produkty typu light, ponieważ myślisz, że są one zdrowsze i mniej kaloryczne? Jeśli tak, to twoje nawyki żywieniowe wcale nie są tak zdrowe, jak może ci się wydawać.  Sekret zdrowego odżywania tkwi bowiem w ograniczeniu wielkości porcji, a nie w ciągłym kontrolowaniu kaloryczności produktów.

Pamiętajmy, że nic w nadmiarze nie jest dobre. Jeśli sięgasz po produkty typu light, ponieważ uważasz, że możesz pochłonąć ich więcej niż tych o tradycyjnej zawartości kalorii, jesteś w wielkim błędzie. Wręcz przeciwnie – zdaniem wielu specjalistów żywność o obniżonej wartości kalorycznej wcale nie jest zdrowa ani odżywcza dla naszego organizmu.

Przyjrzyjmy się dziś kwestii wielkości porcji, jakie pojawiają się na naszych talerzach. To właśnie od nich zależy wygląd naszej sylwetki oraz ogólny stan zdrowia organizmu.

Dlaczego wielkość spożywanych porcji ma znaczenie?

Jako porcję rozumiemy ilość żywności, jaka składa się na jeden posiłek lub przekąskę. W rzeczywistości każdy posiłek ma na celu zaspokojenie głodu i dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych.

Prawidłowo odmierzona porcja powinna być tak wywarzona, abyśmy nie pozostali ani głodni, ani przejedzeni. W przeciwnym razie nasz organizm będzie cierpiał albo na niedobór substancji odżywczych, albo na ich nadmiar, który odłoży się w postaci zbędnych wałeczków tłuszczu na brzuchu, udach, ramionach, plecach…

Wielu z nas mimo stosowania zdrowej i bogatej w minerały i witaminy diety nie jest w stanie utrzymać pożądanej wagi ciała. Co może być tego przyczyną? Otóż, w trosce o utrzymanie szczupłej sylwetki ogromną rolę odgrywa wielkość porcji jedzenia, jakie ląduje kilka razy dziennie na naszym talerzu.

Najczęściej popełniane błędy przy odmierzaniu porcji jedzenia

Coraz więcej z nas stara się stosować na co dzień zdrowe nawyki żywieniowe. Stosujemy się do różnych wskazówek, szukamy nowych, zdrowych przepisów, kilka razy dziennie sięgamy po świeże owoce i warzywa…

To jednak nie wszystko. Równie ważna jak odpowiedni dobór składników jest także wielkość serwowanych na talerzu porcji. Jeśli nauczysz się prawidłowo odmierzać porcje jedzenia, bez problemu będziesz w stanie zapanować nad swoją sylwetką i raz na zawsze zapomnisz o zbędnych kilogramach.

Pomożemy ci dziś ustalić zdrową i odpowiednią dawkę najważniejszych produktów, stanowiących podstawę zdrowej diety.

Płatki śniadaniowe

Różne zboża

Zalecana dawka płatków śniadaniowych to około 1 filiżanka lub nawet mniej. Często jednak bez kontroli wsypujemy płatki śniadaniowe do ulubionej miseczki, która zazwyczaj do najmniejszych nie należy. W rzeczywistości zamiast jednej porcji pochłaniamy dwie.

A jakby tego było mało, sięgamy jeszcze po dokładkę. Łatwo więc oszacować, jak wielka okazała się porcja naszego śniadania. Kiedy nie kontrolujemy ilości spożywanych pokarmów, nieświadomie zjadamy ich znacznie więcej niż nam się wydaje.

Kolejną istotną kwestią jest świadomy wybór płatków śniadaniowych i rodzaju mleka. Pamiętajmy, że te dla dzieci zawierają mnóstwo cukru, a co za tym idzie ich kaloryczność jest bardzo wysoka. Specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają płatki owsiane na wodzie z dodatkiem świeżych owoców.

Mięso drobiowe

Białko zawarte w chudym mięsie jest zdrowe, gdy spożywamy je w rozsądnych ilościach. Zalecana przez dietetyków dzienna dawka drobiowego mięsa to od 85 do 115 gramów.

Warto uświadomić sobie, że normalnych rozmiarów pierś z kurczaka waży dwa lub trzy razy więcej. Zatem cienki plaster mięsa na obiad czy kolację w zupełności wystarczy.

Hamburgery

Należysz do osób, które od czasu do czasu pozwalają sobie na hamburgera, ponieważ można nim zastąpić normalny obiad? Takie podejście do diety to wielki błąd!

Zdrowa i odpowiednia porcja wołowiny to – tak samo jak drobiu – od 85 do 115 gramów. Jednak serwowane w barach i restauracjach hamburgery ważą od 150 do 225 gramów. Stąd też są one bardzo kaloryczne, zwłaszcza w towarzystwie majonezu i różnych sosów.

Kawa ze śmietanką

Filiżanka kawy

Wielu z nas wciąż wydaje się, że zamiast pożywnego, kalorycznego śniadania zdrowsza okaże się grzanka i filiżanka kawy ze śmietanką. Nic bardziej mylnego! Oczywiście w odniesieniu do kawy ze śmietanką, ponieważ pełnoziarnisty tost z czarną kawą z pewnością nie poczyni w naszym organizmie żadnego spustoszenia ani nie wpłynie negatywnie na naszą sylwetkę.

Cały problem tkwi właśnie w tej najsmaczniejszej części kawy, czyli w śmietance. Im szybciej przestawisz się na odtłuszczone mleko lub kawę bez dodatków, tym lepiej dla twojej figury. Przypomnijmy, że tak uwielbiana przez wielu śmietanka zawiera spore ilości:

  • Substancji słodzących
  • Tłuszczów
  • Konserwantów

Olej w aerozolu

W zdrowej diecie nie ma miejsca na masło, margarynę ani oleje, z wyjątkiem oliwy z oliwek. Pozostałe tego typu tłuszcze niepotrzebnie zwiększają kaloryczność potraw. Wielu z nas sięga po modny ostatnio olej w aerozolu. Specjaliści jednak odradzają jego użycie.

Stosując w kuchni tego typu oleje, kilkukrotnie zwiększamy wielkość porcji, jaką zalecają dietetycy. Zaleca się spożywanie zdrowych olejów: kokosowego, sezamowego, z awokado lub popularnej oliwy z oliwek extra virgin.

Pieczywo

Nierzadko uważamy, że kanapka z drobiową wędliną to jedna z najzdrowszych przekąsek. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście w porównaniu do hamburgera czy innych dań typu fast food, taki sandwich wypada nadzwyczaj korzystnie.

Jeśli jednak mamy na myśli wielkość porcji chleba, opcja ta nie wydaje się aż tak zdrowa i bezpieczna dla naszej sylwetki.

Dietetycy i specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają nieprzekraczanie spożycia jednej kromki chleba dziennie, zwłaszcza jeśli mowa tu o białym pieczywie. Ciemny, pełnoziarnisty chleb stanowi znacznie zdrowszą i pożywniejszą alternatywę.

Przeczytaj koniecznie: Jaki chleb jest najzdrowszy?

Owoce

Różne owoce

Bez wątpienia świeże owoce są bardzo zdrowe i stanowią podstawę prawidłowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy je jeść bez ograniczeń.

Pamiętajmy, że owoce są obfitym źródłem cukrów i węglowodanów. Jedne zawierają ich więcej, inne mniej. Należy uważać między innymi z winogronami, gdyż łatwo przekroczyć zalecaną dzienną porcję, która nie powinna składać się z więcej niż 16 kulek tego pysznego owocu.

Sosy sałatkowe i dressingi

Chyba nie ma osoby, dla której sałatki i surówki nie byłyby synonimem zdrowej diety. Takie stwierdzenie nie do końca jest prawdziwe. Świeże warzywa bez wątpienia są bardzo zdrowe i pomagają utrzymać prawidłową masę ciała. Często jednak popełniamy błędy podczas przygotowywania sosów i dressingów.

Jak prawidłowo odmierzyć wielkość porcji dressingu? Zdaniem specjalistów nie powinien on przekraczać dwóch łyżek stołowych. Niestety w większości restauracji, aby nadać warzywom niepowtarzalny smak, łyżek tych jest znacznie więcej. Nadmiar dodatków sprawia, że taka warzywna sałatka, zamiast lekka i zdrowa kryje w sobie ponad 500 kalorii, czyli tyle samo co pokaźna porcja smażonych w głęboki oleju frytek.

Na zakończenie

Podejmując decyzję o wielkości porcji posiłków i poszczególnych dodatków, nie kieruj się wyłącznie informacją przedstawioną na etykiecie produktu. Zdaj się na swój instynkt i zdrowy rozsądek, ponieważ producenci mają w zwyczaju podawanie zawyżonych danych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.