Kurkuma - jedz ją aby poprawić pamięć

Choć kurkuma nie ma przeciwwskazań u większości osób, powinniśmy unikać spożywania jej jeżeli jesteśmy w ciąży bądź mamy problemy z woreczkiem żółciowym. Najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą.
Kurkuma - jedz ją aby poprawić pamięć
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeżeli kurkuma należy do lubianych przez Ciebie przypraw, doskonale trafiłeś. Okazuje się bowiem, że nauka jest po Twojej stronie.

Według badań opublikowanych w 2017 roku, kurkuma spożywana regularnie może poprawić pamięć w bardzo krótkim czasie.

Kurkuma i jej pochodzenie

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa pochodząca z Indii. Jest rośliną o korzeniu bardzo podobnym do imbiru. Na kontynencie azjatyckim jest używana praktycznie na porządku dziennym.

Ostatnio opublikowane badania potwierdziły, że kurkuma zawiera wiele cennych składników i przeciwutleniaczy, dzięki czemu doskonale wzmacnia nasz układ odpornościowy. Co więcej, wykazuje ona działanie przeciwnowotworowe.

Inne badania wykazały wpływ substancji zwanej kurkuminą na organizm ludzki. Ten cenny składnik kurkumy korzystnie wpływa na nasze ciało. Badanie zostało przeprowadzone na grupie osób starszych wiekiem, między 70 a 85 rokiem życia.

Celem analizy było wykazanie, czy przyprawa ta rzeczywiście może pozytywnie wpłynąć na naszą pamięć długotrwałą oraz krótkotrwałą.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Jak poprawić pamięć? Kilka pomysłów

Kurkuma kontra placebo

Kurkuma

Już zaledwie godzinę po zjedzeniu kurkumy, uczestnicy wspomnianego wcześniej badania poprawili swoje wyniki w zadaniach wymagających wykazywanie się dobrą pamięcią.

Po upływie czterech tygodni osoby, które przyjmowały kurkumę zauważyły, że zwiększył się u nich poziom energii, co odbiło się również na ich nastroju. Znacznie poprawiło się również samopoczucie wspomnianych osób.

A co stało się z osobami, które przyjmowały placebo? Okazuje się, że nie zauważyły one u siebie żadnych zmian na lepsze ani poprawy w samopoczuciu. Nie poprawiła się również ich pamięć ani umiejętności umysłowe.

Okazuje się jednak, że korzyści wynikające ze spożywania kurkumy nie kończą się jedynie na poprawie pamięci. Okazuje się, że przyprawa ta jest doskonała również na leczenie i zapobieganie chorobie Alzheimera.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Choroba Alzheimera – jeden krok do szczepionki

Kurkuma może pomóc nam złagodzić objawy towarzyszące tego typu chorobom, między innymi rozdrażnienie, poirytowanie, niepokój czy apatia.

Jednak według danych pochodzących z innego badania, spożywanie kurkumy zdaje się stanowić rozwiązanie również na tego typu problemy.

W tym przypadku uczestnikom badań zalecano przyjmowanie 100 mg kurkuminy dziennie przez 12 tygodni. Po upływie tego czasu, badani odczuwali wyraźną ulgę w kłopotliwych objawach i poprawę samopoczucia. Co więcej, nie pojawiały się żadne skutki uboczne.

Jeżeli jednak przyjmujesz jakieś lekarstwa, lepiej byłoby skonsultować się ze swoim lekarzem przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia tą przyprawą. Okazuje się bowiem, że kurkumina może wchodzić w reakcje ze składnikami niektórych lekarstw, zwiększając ich działanie bądź niwelując je.

Włączanie kurkumy do Twojej diety – kilka zaleceń

Kurkuma

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu postanowiłeś dodać kurkumę do swoich ulubionych potraw, najlepiej byłoby wziąć pod uwagę kilka zaleceń, dzięki którym wykorzystasz wszystkie jej właściwości, wydobywając również jej głęboki smak.

  • Po pierwsze pamiętaj, że idealną porcją na danie (w garnku bądź na patelni) jest 5 g kurkumy – jest to równowartość około łyżeczki.
  • Kurkuma doskonale łączy się z innymi przyprawami, takimi jak kmin rzymski czy pieprz czarny. Możesz dodawać ją do ryżu, makaronu, zup, sosów, warzyw, sałatek a także gotowanych warzyw.
  • Kurkuma doskonale komponuje się również z daniami zawierającymi rybę i jajka. Doskonale zastępuje szafran, a jest przy tym znacznie mniej kosztowna. Ma jednak nieco mocniejszy i odmienny smak, zatem nie należy przesadzać z jej ilością.

Mimo licznych korzyści, kurkuma nie jest polecana kobietom w ciąży ani osobom mającym problemy z pracą woreczka żółciowego. Kurkuma jest natomiast gorąco polecana osobom cierpiącym na problemy skórne.

Możesz również używać naskórnie sproszkowanej kurkumy, aby leczyć rozmaite odmiany trądziku, grzybicy, zapalenia skóry oraz innych stanów zapalnych.

Doskonale chroni ona również nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Skutecznie oczyszcza nasze ciało ze wszystkiego, co mu szkodzi. Koniecznie wypróbuj już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • PRIYA, S. D. (2010). Tumeric : A Herbal and Traditional Medicine. Pharmacia.
  • Natural Medicines. (2016). Natural Medicines – Professional – Tumeric.
  • Chainani-wu Nita, D.M.D., M.P.H., M. . (2003). Safety and Anti-Inflammatory Activity of Curcumin : The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/107555303321223035
  • Ahamefula, I., Onwuka, G. I., & Chibuzo Nwankwo. (2014). Nutritional composition of tumeric (Curcuma longa) and its antimicrobial properties. International Journal of Scientific & Engineering Research.
  • Chinedum, E., Kate, E., Sonia, C., Ironkwe, A., & Andrew, I. (2015). Polyphenolic Composition and Antioxidant Activities of 6 New Turmeric (Curcuma Longa L.) Accessions. Recent Patents on Food, Nutrition & Agriculture. https://doi.org/10.2174/2212798407666150401104716
  • Omosa, L. K., Midiwo, J. O., & Kuete, V. (2017). Curcuma longa. In Medicinal Spices and Vegetables from Africa: Therapeutic Potential Against Metabolic, Inflammatory, Infectious and Systemic Diseases. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-809286-6.00019-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.